Jeszcze kilkanaście lat temu nie przywiązywaliśmy specjalnej wagi do odwodnień w naszych firmach – w większości przypadków stosowane były zwykłe metalowe kratki bądź nie przykryte w żaden sposób wpusty podłogowe, które co prawda w jakiś sposób spełniały swoją funkcję, to jednak były one nieestetyczne oraz niebezpieczne dla użytkowników. Co dzisiaj powinniśmy wiedzieć o odwodnieniach liniowych w naszych firmach? Jaka jest ich charakterystyka i na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniego odwodnienia?
Dla przemysłu!
Zacząć należy od tego, że powinniśmy się skupić na odwodnieniach dedykowanych przedsiębiorstwom – rozwiązania dedykowane gospodarstwom domowym mogą się nie sprawdzić, np. odwodnienia nierdzewne mogą nie być wystarczające w przemyśle chemicznym, gdzie konieczne jest stosowanie stali kwasoodpornej. Standardowo odwodnienia liniowe wykonywane są z blach o grubości około dwóch milimetrów, jednak w przemyśle stosuje się blachę nawet dwukrotnie grubszą!
Spadek w odwodnieniu
Wybierając się do sklepu po odwodnienia liniowe zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, czy jego dno ma spadek minimum 1%. W przeciwnym razie, jeżeli będzie on mniejszy, ciecz może nie spływać do odpływu i pozostawać w samym odwodnieniu. O ile w przypadku wody nie będzie to specjalnym problemem, o tyle już w przypadku chemikaliów jak najbardziej!
Inne parametry odwodnienia – kanały rynnowe
Odwodnienia nierdzewne i odwodnienia liniowe zwykłe powinny charakteryzować się odpowiednią średnicą odpływu, średnicą kanału oraz rodzajem rusztu. W wielu przypadkach to właśnie rusz determinuje sposób zastosowania danego odwodnienia liniowego.